Jakie są niezwykłe zwierzęta gospodarskie? Czym charakteryzują się alpaki, czy jedwabniki? Te i wiele innych zagadnień można poznać w książce Oblicza geografii 2 zakres podstawowy (duży wybór na stronie www.taniaksiazka.pl). Autorzy książki to Pawel Kroh, Radosław Uliszak, Tomasz Rachwał i Krzysztof Wiedermann. 

Niezwykłe zwierzęta gospodarskie – podział

Jakie zwierzęta zalicza się do niezwykłych, rzadko spotykanych lub takich, które są potrzebne lub przydatne? W podręczniku można przeczytać o bydle ze Szkocji, alpakach, wielbłądach, a także jedwabnikach. Czym charakteryzują się poszczególne zwierzęta? Szkockie bydło jest charakterystyczne. Jest to rasa highland, czyli wyżynna. Wywodzi się z regionów górskich oraz wyżynnych tej właśnie części Wielkiej Brytanii. Zwierzęta te mają długą sierść, która jest zabezpieczeniem przed chłodem.

Alpakoterapia – co to takiego?

Innym niezwykłym zwierzęciem są alpaki. Są to zwierzęta pochodzące z Andów. Są południowoamerykańskimi zwierzętami gospodarskimi spokrewnionymi z wielbłądami. Można je pomylić z lamami, choć są od nich zarówno lżejsze, jak i lekkie. Alpaki są odporne na niską temperaturą, ale za to nie lubią deszczu. Występują w Andach, Chile, Peru i Boliwii. W obecnych czasach zaczynają być hodowane także w Europie. Popularna staje się alpakoterapia.

Jedwabnik – owad na wagę jedwabiu

Jedwabnik jest rodzajem motyla, które człowiek wykorzystuje gospodarczo. Larwy tego motyla są otoczone kokonami, które są tkane z bardzo długich nici. Z tych właśnie nici jest tkana jedna z najdroższych tkanin na świecie, czyli jedwab. Początkowo jedwab produkowali jedynie Chińczycy, którzy jako jedyny znali formułę. Dzisiaj tajemnicę produkcji zna cały świat, ale to wciąż Chiny są przodownikiem w jego tworzeniu.

Wielbłądy nazywane władcami pustyni

Wielbłądy to zwierzęta, które są nauczone życia w suchym i gorącym klimacie. Nie przegrzewają się z powodu grubej warstwy wełny, a także tłuszczu pod skórą. Są to zwierzęta wykorzystywane gospodarczo. Występują dwa gatunki wielbłądów: jednogarbny inaczej zwany dromaderem oraz dwugarbny, czyli baktrian.